top of page

Co to jest Nosework?
Nosework jest to sport kynologiczny wywodzący się z pracy psów policyjnych. Jak wszyscy wiedzą psiaki mają ogromne predyspozycje do detekcji zapachów. Psi węch jest nieporównywalnie lepszy od ludzkiego. W dodatku potrafią one węszyć niezależnie każdą dziurką, a co za tym idzie są w stanie precyzyjnie określić kierunek zapachów! Ba - potrafią nawet rozróżniać pojedyncze zapachy wśród wielu! Ale przede wszystkim praca nosem to coś naturalnego dla czworonogów!
Ogrom energii psiaka spala się właśnie w trakcie węszenia i myślenia, dlatego tak ważnym jest zapewnienie tego typu aktywności swojemu pupilowi.
Zaczynajmy więc! W tym artykule dowiecie się:
-
Jaki pies może uprawiać Nosework?
-
Na czym polega Nosework?
-
Jak zacząć Nosework?
-
Gdzie i kiedy umieszczać próbki zapachowe?
-
Jak przymocować próbki?
-
Jak przygotować próbki zapachowe do Nosework?
-
Gdzie kupić gotowe zestawy do Nosework?
-
Jaki pies może uprawiać Nosework?
Każdy psiak może uprawiać Nosework - niezależnie od wieku czy rasy! Sport ten wymaga jedynie psiego noska oraz cierpliwości właściciela, który nauczy go pracy z zapachem. Każdy czworonóg naturalnie węszy, a 40 minutowa praca nosem jest porównywalna do dwugodzinnego spaceru. Zatem mając niebywale energicznego psiaka można w taki sposób go wyciszyć i zmęczyć w domowym zaciszu, przy okazji wzmacniając z nim więź. Dwie pieczenie na jednym ogniu! Nosework przyda się także podczas deszczowych dni, braku pomysłu na dodatkową aktywność czy po prostu ze względu na chęć wzięcia udziału w zawodach!
Na czym polega Nosework?
Nosework polega na detekcji zapachów. Zadaniem czworonoga jest jak najszybsze znalezienie ukrytej próbki składającej się z zapachu cynamonu, pomarańczy oraz goździka. Sport ten można uprawiać zarówno amatorsko jak również profesjonalnie, biorąc udział w zawodach. Prowadzone są one przez dwa stowarzyszenia, tj. Nosework Polska oraz Polską Ligę Nosework. Pierwsze z nich bazuje na zapachach w postaci olejku pomarańczowego, goździkowego oraz cynamonowego, które są oczywiście bezpieczne dla psiego noska. Drugie zaś działa na naturalnych zapachach w postaci laski cynamonu, skórki pomarańczy i goździków.
Jaki pies może uprawiać nosework
Na czym polega nosework


Jak zacząć nosework
Jak zacząć Nosework?
Początkowo niezbędnym jest nauczenie pupila zapachu. Robi się to za pomocą metalowych puszek z otworkami, w których umieszcza się zapach. Właściciel siada naprzeciwko psa i wyposażony w przepyszne smakołyki w jednej dłoni i puszkę z zapachem w drugiej, daje psiakowi pole do popisu. Dokładnie – to właśnie psiak tutaj rządzi i jest sam sobie szefem. Logiczne, że na początku będzie on skupiał się na tej niewłaściwej dłoni, z której unosi się aromat smakołyków. Po czasie jednak będzie szukał innej możliwości dostania się do nagrody. Gdy tylko zbliży nochal do próbki z zapachem to automatycznie dostaje to, czego tak bardzo pragnie! Taka filozofia :) ! Za każdym razem gdy nasz czworonóg zbliża nosek do próbki zapachowej otrzymuje nagrodę, gdy zaś skupia swoją uwagę dłużej to smakołyki sowicie spadają z nieba!
Można także śmiało zacząć pierwszy trening od położenia smaczków na próbce zapachowej i przyzwyczajania psa do ulatniającej się woni w owy sposób. Jest to dobry sposób dla psiaków, które się szybko frustrują i nie umieją znaleźć alternatywy, żeby w końcu otrzymać te pięknie pachnące smaczki.
Z każdym treningiem psiak coraz lepiej będzie rozumiał nasze oczekiwania. Jego nosek częściej będzie lądował na puszce z zapachem i pozostawał tam na dłużej, zapamiętując pożądaną woń.


Dodatkowo niezbędnym jest wprowadzenie pupilowi hasła, które będzie wypowiadane za każdym razem, gdy będzie postępował zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Może to być absolutnie wszystko, czego nie używacie na co dzień, jak np. „bingo” – o ile nie jesteście pasjonatami tej gry :).
Następnie w kolejnych fazach treningu warto również zaczynać ową aktywność wybranym hasłem. Może to być przykładowo słowo „zapach” które psiak szybko skojarzy z aktywnością, gdyż będzie je słyszał za każdym razem przed rozpoczęciem noseworku. Spowoduje to, że na samo hasło „zapach” zacznie wytężać swój potężny psi zmysł.
Co więcej! Zaleca się także zakładać psu dodatkowy element ubioru, jak np. dedykowaną obrożę, szelki czy bandanę, co również spotęguje nastawienie pupila na węszenie w momencie, w którym od niego tego oczekujemy.

Gdzie i kiedy umieszczać próbki zapachowe?
Jak przymocować próbki?
W kolejnych etapach nauki, gdy pies jest już nauczony zapachu, umieszcza się go na ziemi, przykładowo w kartonowych lub plastikowych pudełkach. Następnie na krzesłach czy meblach i w coraz to mniej oczywistych miejscach. Psiak zacznie za nim podążać, docierając do jego źródła. Za każdym razem gdy je znajdzie wypowiada się wybrane przez nas hasło (np. „bingo”) i nagradza porządnie pupila.
Należy postępować z każdym etapem powoli i ostrożnie, w zależności od tego jak psiak szybko się uczy. Docelowo, w celu pójścia na zawody pupil musi umieć wyczuć zapach, znaleźć go i dać sygnał przewodnikowi. Im ten proces trwa krócej, tym lepiej!
Gdzie i kiedy umieszczać próbki zapachowe?
Zapach cynamonu, goździka i pomarańczy może unosić się dosłownie zewsząd, gdzie pupil ma mniejszy bądź większy dostęp. Początkowo jest to dłoń właściciela, następnie podłoga i kartonowe pudełko w którym umieszczony jest zapach. Ważne, żeby nie był całkowicie dostępny dla psiaka, a jedynie unosił się, przykładowo przez dziurki. Kolejnym etapem są krzesła i meble. Można także zwiększać ilość próbek zapachowych z jednej do kilku oraz podwieszać je na drzwiach czy spodzie blatu stołu za pomocą metalowych puszek i rzepów. Docelowo pies może poszukiwać zapachu na dworze w trawniku, w parku czy nawet samochodzie bądź łódce.
Czas od umieszczenia próbki zapachowej do rozpoczęcia aktywności jest również istotny. Początkowo powinniśmy położyć ją zaraz przed szukaniem przez psa, gdyż z każdą chwilą, gdy zapach znajduje się w pomieszczeniu, to rozprzestrzenia się po nim, utrudniając dotarcie do jego źródła. Wraz z kolejnymi ćwiczeniami i nabyciem umiejętności przez psiaka można owy czas wydłużać, zwiększając poziom trudności.
Jak przymocować próbki?
Próbki zapachowe w postaci nasączonych patyczków higienicznych można przymocować na wiele sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby pies nie miał z nimi bezpośredniego kontaktu. Do ich schowania służyć mogą:
-
Metalowe puszki z otworami
-
Zamknięte kartonowe pudełka z otworami
-
Zamknięte plastikowe pudełka z otworami
-
Zamknięty słoik z otworami w wieczku
-
Słomka papierowa lub wykonana z biodegradowalnego tworzywa sztucznego
Zatem w powyżej wymienione „pojemniki” można włożyć zapach. Ale w jaki sposób przenieść go z poziomu ziemi przykładowo na szafkę RTV czy komodę? Już odpowiadamy!
Na przykładzie metalowej puszki: do jej dna należy przykleić samoprzylepny rzep i podobnie postępować z miejscem w którym chcemy przytwierdzić puszkę. Należy mieć na uwadze, że rzepy te muszą mieć różną fakturę, tj. jeden składać musi się z tzw. pętelek, a drugi z tzw. haczyków. I voilà – próbki mogą znaleźć się w każdym miejscu jakie tylko sobie wymarzymy! Czy to bok szafy, framuga drzwi, spód blatu stołu, jego pionowa noga, a może kaloryfer lub szafka nocna? Gdzie nam się żywnie podoba. Rzepy takie są wielorazowego użytku i można przeklejać je pomiędzy kolejnymi miejscami, dopóki klej będzie spełniał swoje funkcje.


Zaś gdy nie chcemy podklejać całych puszek czy pudełek, to zawsze można podwiesić słomkę za pomocą taśmy klejącej. Należy jednak pamiętać o tym, żeby była dłuższa od próbki zapachowej, żeby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi z noskiem psa. Taki zapach również można umieścić w dowolnym miejscu, oczywiście pamiętając o możliwościach pupila, jego stopniu zaawansowania i umiejętności Nosework.

Jak przgotwać próbki zapachowe?
Jak przygotować próbki zapachowe do Nosework?
Próbki zapachowe do Nosework należy przygotowywać przede wszystkim ostrożnie. Trzeba pamiętać o tym, aby zapach nie przeniósł się w sposób niepożądany na stół, dłonie czy ubrania, ponieważ będzie on mylił psa podczas aktywności.
Należy zatem wyposażyć się w:
-
Rękawiczki ochronne
-
Pęsetę
-
Słoiki szklane na każdy z zapachów (pomarańcza, cynamon, goździk)
-
Patyczki higieniczne z patyczkiem papierowym/drewnianym/bambusowym (nie plastikowym)
-
Płatek bawełniany
-
Olejki zapachowe (pomarańcza, cynamon, goździk)
-
Ręcznik kuchenny – kilka listków
Gdy mamy przygotowane wszystkie z powyższych składowych należy ubrać rękawiczki ochronne i rozpocząć przygotowanie próbek. Najlepiej jest robić to w spokojnym miejscu, przykładowo na blacie kuchennym lub stole, na który warto położyć ręcznik papierowy, żeby zabezpieczyć go przez „zabrudzeniem” zapachem.
Cała zabawa rozpoczyna się od przygotowania patyczków higienicznych. Ze względu na długość zaleca się przeciąć je na pół, ponieważ to one po wchłonięciu zapachu będą jego nośnikiem. To właśnie patyczki będą zamykane w metalowych puszkach, wkładane do kartonowych czy plastikowych pojemników. Należy pamiętać, żeby patyczek był wykonany z papieru, drewna czy bambusa. Nie należy używać patyczków plastikowych, ponieważ wchodzą one w reakcje z zapachem i go zniekształcają.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie szklanego słoika. Oznaczamy go w sposób zrozumiały, żeby zawsze wiedzieć, jaki zapach się w nim znajduje. Przykładowo można go opisać markerem, np. skrótowo literą „C” od Cynamon, bądź okleić specjalną etykietą – to zależy od preferencji i indywidualnych kwestii estetycznych :) Na jego dnie umieszczamy płatek bawełniany. Otwieramy dedykowany olejek – przykładowo cynamonowy– i dozujemy na bawełniany płatek dwie krople.
Następnie do słoika z płatkiem wkładamy wcześniej przygotowane połówki patyczków higienicznych. Zalecana ilość to 30 sztuk.
Na sam koniec należy skropić wieko słoika jedną kroplą olejku, rozprowadzić go po jego powierzchni i zamknąć dokładnie słoik. Potrząsnąć nim energicznie, aby zapach rozprowadził się po całej jego zawartości.
Z pozostałymi olejkami, tj. pomarańczowym i goździkowym, postępujemy w identyczny sposób. Tak przygotowane słoiki z zapachem należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla psa i szczelnie zamkniętym, żeby wyeliminować ulatnianie się aromatu. Próbki zapachowe można przetrzymywać przez około 3 miesiące. Gdy patyczki skończą się, należy wyrzucić bawełniany płatek i powtórzyć powyżej opisane kroki. Nie ma konieczności mycia słoika – to nośnik zapachu :)
Przed pierwszym użyciem próbek zapachowych należy poczekać 24h, w celu umożliwienia zapachowi równomiernego rozprowadzenia się po wszystkich patyczkach higienicznych.
Podsumowanie:
-
Przeciąć patyczki higieniczne na dwie części
-
Oznaczyć odpowiednio każdy ze słoików – jako cynamon, pomarańcza, goździk
-
Włożyć do każdego ze słoików płatek bawełniany
-
Skropić każdy z płatków dwiema kroplami danego olejku
-
Włożyć do każdego ze słoików 30 sztuk połówek patyczków higienicznych
-
Skropić każdy spód wieczka jedną kroplą olejku i rozprowadzić ją po nim
-
Zakręcić wieko i energicznie wstrząsnąć słoikiem
-
Odstawić słoiczki w bezpieczne miejsce na co najmniej 24h w celu wchłonięcia zapachu
Gotowe!
Umieszczenie próbek zapachowych w nośnikach zapachu do Nosework
Gdy chcemy przeprowadzić sesję treningową z psem należy ostrożnie wyjąć przygotowane wcześniej słoiki i rozłożyć je na zabezpieczeniu w postaci ręcznika papierowego, używając przy tym rękawiczek ochronnych. Następnie, na przykładzie puszki metalowej, otworzyć pojemnik i umieścić w nim za pomocą pęsety nasączony zapachem patyczek higieniczny.

Ilość patyczków i mieszanie zapachów w danej puszcze zapachowej zależy od preferencji psa i tego w jaki sposób chcemy wprowadzić mu zapach – czy każdy z osobna, czy wszystkie równocześnie.
-
Ilość patyczków definiuje stopień intensywności zapachu.
Początkowo zaleca się włożyć 4 sztuki patyczków higienicznych do puszki i obserwować reakcję pupila po zbliżeniu noska do próbek. Jeżeli odsuwa się, czy postępuje w inny, niezrozumiały dla nas sposób, możliwe, że zapach jest dla niego zbyt intensywny i należy zmniejszyć ilość nośników zapachowych. Podobnie w drugą stronę. Również w przyszłości, gdy chcemy zwiększać poziom trudności, można zmniejszać ilość patyczków lub zostawiać puszkę na dłużej przed rozpoczęciem Nosework – psiak będzie odczuwał zapach mniej intensywnie, a co za tym idzie będzie mu trudniej do niego dotrzeć. -
Mieszanie zapachów jest dozwolone i zalecane od samego początku.
Śmiało możecie do próbki zapachowej umieścić wszystkie trzy rodzaje zapachów, czyli trzy patyczki higieniczne nasączone kolejno cynamonem, pomarańczą i goździkiem. Pies jest w stanie podczas wąchania rozróżnić i poznać każdy z nich osobno.
Jeżeli zaś koniecznie chcecie wprowadzać każdy zapach indywidualnie, to warto zacząć od cynamonu, następnie pomarańczy, a na samym końcu zapoznać psa z zapachem goździka. Taka kolejność jest respektowana przez organizacje przeprowadzające zawody i w pierwszych testach zapachowych psiak będzie musiał znaleźć właśnie aromat cynamonu.
Dodatkowo koniecznie należy pamiętać o podstawowej zasadzie związanej z umieszczaniem próbek zapachowych w danym pojemniku. Raz użyte pudełka, czyli te, w których znajdował się zapach, nie mogą nigdy więcej służyć jako te bezzapachowe. Są to tak zwane pojemniki HOT = skażone zapachem. Jak już się dowiedzieliście psi nos jest niezwykły, a co za tym idzie nawet po wyparzeniu plastikowego pudełka, dokładnym jego umyciu i zalaniu detergentem pies nadal wyczuje aromat, który się w nim znajdował. Tak więc najlepszym wyjściem jest podzielenie pudełek na HOT, są to te, które przesiąknęły już aromatem oraz COLD, czyli jak wskazuje logika - te bezzapachowe, czyste, potrzebne jedynie do zmylenia psa i podwyższenia poziomu trudności. Można śmiało opisać je w jednoznaczny dla siebie sposób, przykładowo zamieścić na nich skróty wyżej opisanych słów, tj. H oraz C, bądź podziałać w jeszcze inny sposób. Ważne tylko, żebyście byli w stanie odróżnić pojemniki, a Wasz psiak nie :).
Podsumowanie
I jak? Nadal wydaje się ten Nosework taki straszny? :) Mamy nadzieję, że nie!
Jeżeli macie psiaka i widzicie w nim potencjał, ponieważ nieustannie węszy oraz potrafi mocno ciągnąć i dorwać się do kostki wyrzuconej w krzakach po drugiej stronie osiedla – to wykorzystajcie tą sposobność i wprowadźcie mu Nosework! Może zostanie w tym mistrzem i będziecie jeździć wspólnie na zawody i zdobywać kolejne tutuły?!
Jeżeli zaś chcecie zbliżyć się do Waszego pupila i nawiązać z nim silniejszą więź, to ten sport jest także dla Was. Podobnie dla ludzi, którzy mają starszego czworonoga, niewychodzącego na długie spacery ze względów zdrowotnych, czy wręcz odwrotnie – strasznie energicznego i nieustannie niewyżytego. Sport ten jest dla każdego, bez wyjątków! Nie zrobi krzywdy Waszemu psiakowi – wręcz przeciwnie!
Wystarczy, że wyposażycie się w olejki, szklane słoiki, patyczki, płatki bawełniane oraz puszki metalowe z otworkami i już możecie działać! To takie proste!
A zakup dodatkowych elementów, jak rękawiczki ochronne, pęsety, rzepy do podwieszania próbek, czy słomki do zamieszczenia w nich próbek zapachowych jeszcze bardziej usprawnią Wam zaangażowanie w ten sport. Nie mówiąc już o wcześniej wspomnianej bandanie, która jako dodatkowy element ubioru do Nosework nie dość, że kojarzy się psu z aktywnością i zwiększeniem intensywności węszenia, to jeszcze jak wspaniale się prezentuje na szyi pupila <3
Nadal nie jesteście pewni?
A jeżeli powiemy Wam, że za Was przygotowaliśmy to wszystko, a Wy jedynie wybierzecie interesującą Was opcję i zaczniecie pracę z Waszym pupilem?
Zerknijcie koniecznie na naszą ofertę i działajcie!
Gotowe zestwy nosework
Życzymy powodzenia, trzymamy za Was mocno kciuki i w razie pytań zawsze chętnie na nie odpowiemy!
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom i gotowym zestawom do Nosework Wasz pies zostanie mistrzem w tym sporcie!
A tymczasem: Cześć, narka, Woof!
bottom of page