WAKACJE Z PSEM – Co zabrać na wyjazd z psem? Lista rzeczy do wzięcia w podróż z psem.
- Łapa Świata
- 18 wrz 2021
- 7 minut(y) czytania
Cześć i Łapą!
Urlop – to ten długo wyczekiwany przez wszystkich czas w roku kiedy nie przejmujemy się niczym i w końcu odpoczywamy. Wakacje można spędzać na milion różnych sposobów – czy to nad morzem, czy w górach, aktywnie czy leżąc i czytając książkę. Jednakże przed właścicielami czworonogów jest stawiane jedno, bardzo ważne pytanie: co zrobić z psem? Wziąć go ze sobą czy zostawić pod opieką rodziny, petsittera czy może oddać do hotelu dla psów?
To już indywidualna sprawa właścicieli. My adoptując Łasucha wiedzieliśmy, że jeżeli tylko będziemy mogli, to będziemy go brać wszędzie ze sobą. Tak więc na prawie wszystkie nasze wyjazdy wybieramy się wspólnie, we trójkę – Kajtek, Łasuszek i ja = Łapa Świata.
Zatem jeżeli tak jak my postanowiliście, że chcecie spędzić wakacje z psem, to pewnie zastanawiacie się gdzie pojechać. Poniżej łapcie odnośniki do odbytych przez nas do tej pory przygód. Na blogu pojawi się też seria postów dotycząca naszej ostatniej wakacyjnej wyprawy do… WŁOCH. Będą o tym osobne posty, więc sprawdzajcie koniecznie :)
Zaś tutaj pragniemy wylistować Wam listę niezbędników, które według nas warto wziąć ze sobą na wyjazd z psem. Może to stanowić dla Was pewną check listę, którą sobie zapiszecie i sprawdzicie, czy wszystko macie spakowane przed Waszą podróżą :)
Pies
Karma dla psa
Miska
Szelki
Smycz
Butelka z wodą/składana miska
Apteczka
Smakołyki
Kaganiec
Kupoworki
Książeczka zdrowia
Paszport
Pas samochodowy dla psa
Lokalizator
Klatka kennelowa (jeśli z niej korzystacie)
Adresówka
Zabawki/gryzaki
Rzecz, którą Wasz psiak zna i lubi
1. Pies
To chyba najważniejszy element podczas wakacji z PSEM :D.

2. Karma dla psa
Podobnie jak Wy, Wasz pupil musi się czymś żywić. Weźcie ze sobą odliczoną ilość karmy z pewnym zapasem. Lepiej dmuchać na zimne, niż potem szukać alternatyw :). Należy wziąć ze sobą to, co pupil je na co dzień - nieważne czy jest to karma mokra, sucha, czy inne metody żywieniowe. Warto pamiętać o tym, żeby Wasz psiak dostawał to, do czego jego organizm jest przyzwyczajony. To, że urlop kojarzy nam się z jedzeniem lokalnych przysmaków, próbowaniem regionalnej kuchni i trunków niestety nie sprawdzi się w przypadku czworonoga. Zadbajcie o jego komfort i brzuszek :). Dodatkowo łapcie od nas protip – w nowym miejscu pupil może czuć się zagubiony i nie będzie chciał zjadać posiłków. Wtedy możecie mu go trochę dosmaczyć, czy to specjalnie przygotowanym do tego dosmaczaczem, czy mokrą puszką, w przypadku gdy standardową dietą psiaka jest karma sucha.
W tym miejscu śmiało możemy polecić Wam SKLEP ZOOLOGICZNY MLEM (klik). Znajdziecie u nich karmy wyselekcjonowane oraz o wysokiej jakości z cudownym składem. Dodatkowo obsługa jest przemiła, więc zarówno Wy, jak i Wasz psiak będziecie zadowoleni z zakupów. Satysfakcja gwarantowana ;).
3. Miska
Miska dla psiaka to ważny element. Jedna przeznaczona na wodę, a druga na posiłek. Oczywiście jest to uzależnione od tego w jaki sposób podajecie Waszemu pupilowi jedzenie. Jeżeli zjada je przykładowo z maty węchowej, to możecie pomyśleć nad zabraniem jej na Waszą podróż.
Łapcie tutaj odnośnik jak taką matę wykonać samemu -> klik.
4 .Szelki
Szelki czy obroża. Zależy gdzie wybieracie się na wakacje, w jaki sposób chcecie je spędzać i czy na co dzień chodzicie w obroży czy w szelkach. My zawsze zabieramy ze sobą szelki i to w liczbie mnogiej. Przeważnie wypoczywamy w górach, więc ubieramy Łasuchowi szelki przeznaczone do dogtrekkingu, mianowicie sledy. Są one dostosowane do ruchów pupila, nie zrobią mu krzywdy i zapewnią komfort. Nasze zamówiliśmy z sali.pl :)
Na co dzień zaś, gdy poruszamy się po mieście bądź spacerujemy w mniej wymagających warunkach, wtedy ubieramy Łasuchowi szelki typu guard. Podobnie jak sledy nie obciążają obręczy barkowej, zapewniają komfort i pozwalają na dobrą kontrolę nad psem.
Łasuch nosi szelki od firmy Baster. To cudowna firma, posiadająca przemyślane produkty, wysokiej jakości, które są idealnie przystosowane do czworonoga. Nasze Bastery nosimy na codzień, jak również podczas mniej wymagających, dłuższych spacerów. Łasuch czuje się w nich komfortowo, nic go nie obciera, zaś my jesteśmy pewni, że szelki te zapewniają mu swobodę ruchu i nie spowodują żadnych, potencjalnych urazów.
5. Smycz
Ten podpunkt jest bardzo istotny. W miejscach publicznych czy na szlaku w górach powinniście mieć przypiętego psa do smyczy. Jest to ważne zarówno dla komfortu innych ludzi jak również Waszego. W niektórych miejscach są wręcz nakazy trzymania psów na smyczy.
Warto także zapewnić psu komfort chodzenia i wąchania. Psiaki nie spacerują tak jak człowiek – przechadzają się na boki w poszukiwaniu nowych, interesujących zapachów. Dajcie im tą przestrzeń, pamiętając ciągle o kontroli nad nimi.
My na co dzień chodzimy z Łasuchem na smyczy o długości 5m. To idealna długość, która zapewnia mu swobodę ruchu. Oczywiście gdy przechodzą ludzie, bądź inne psiaki, zwijamy ją lub w miarę możliwości omijamy zachowując dystans między przechodniami :).
W góry zaś polecamy zabrać ze sobą smycz z amortyzatorem. To cudowny wynalazek, który odciąży przykładowo w pewnym stopniu Wasze barki czy biodra przy mocniejszym i bardziej gwałtownym pociągnięciu przez psa.
Dodatkowo fajną alternatywą są smycze/linki treningowe, które cechują się sporą długością (10-15 m). Pozwala Wam to na pracę z psem i ćwiczenie przykładowo komend przywołujących. To cudowna sprawa, zważywszy na to, że jeżeli Wasz pies nie wykonuje tych poleceń, to macie pewność, że nigdzie Wam nie ucieknie, gdyż ciągle macie nad nim kontrolę.
6. Butelka z wodą/składana miska
Nawadnianie psa to bardzo istotny element, szczególnie latem. Warto na spacery zabierać ze sobą specjalną butelkę czy składaną miskę, z której Wasz pupil będzie mógł się swobodnie napić i orzeźwić. Proponujcie psiakowi wodę często, ponieważ on sam Wam nie zakomunikuje, że chce mu się pić.
Co zrobić jeżeli nie chce pić z takiej butelki czy miski? Łapcie kolejnego protipa – możecie wrzucić na dno kilka smaczków, za którymi psiak szaleje. Chliptanie gwarantowane :D. Bo jeżeli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie :D
7. Apteczka
Psia apteczka to również bardzo istotny element wyposażenia podczas wyjazdu z psem. Przypadki chodzą po ludziach (i psach) i lepiej się przed nimi zabezpieczyć. Nie rozwodząc się nad konkretnymi rzeczami, które powinny się znaleźć w tej apteczce odeślemy Was do postu z profilu „Weterynarz też człowiek” w którym dokładnie jest opisane co należy włożyć do psiej apteczki.
Dodatkowo my śmiało możemy polecić poniższe produkty, które ze sobą zabieramy na wyjazdy. Na szczęście nie musieliśmy ich do tej pory ani razu użyć, jednakże mają genialne zastosowanie. W przypadku jakiegokolwiek skaleczenia, czy ukąszenia przez kleszcza, możemy szybko zareagować i pomóc pupilowi w bezpieczny sposób.
8. Smakołyki
Łasuch – jak zapewne się domyślacie to imię nie wzięło się znikąd :D Smaczki to bardzo fajna sprawa, szczególnie podczas wyjazdów. Pozwala nakłonić pupila do jakiegoś pożądanego przez nas zachowania, przykładowo podczas podróży gondolą górską, czy wizytą w restauracji. Pamiętajcie jednak, żeby ilość takich dodatkowych przekąsek dostosować do aktywności psa.
9. Kaganiec
Ten element wyposażenia koniecznie musicie wziąć ze sobą. W zależności od tego gdzie chcecie podróżować z psem możecie spotkać się z obowiązkiem ubrania mu kagańca. Gdy się okaże, że go nie macie, może stanowić to problem. Wszelkiego rodzaju kolejki górskie, czy środki transportu miejskiego mogą od Was tego wymagać. My polecamy wybór kagańca fizjologicznego, który nie utrudnia psu jedzenia, picia, a przede wszystkim oddychania.
10. Kupoworki
Ten temat nie powinien nikogo urazić. Potrzeby fizjologiczne są czymś naturalnym i trzeba również o nich rozmawiać. Worki na odchody są czymś bardzo istotnym, ponieważ to Wy odpowiadacie za Waszego pupila. Gdy załatwi się na środku chodnika w mieście turystycznym, bądź na szlaku górskim warto zebrać to co po sobie pozostawił i wyrzucić w miejscu do tego przeznaczonym. Oczywiście są to tylko przykłady- sprzątajcie po swoich czworonogach, bo zarówno Wy jak i obcy ludzie nie lubią czuć tej niepachnącej miękkości pod butem po postawieniu kroku.
11. Książeczka zdrowia
Podobnie jak my ludzie, psiaki też mają swoje dokumenty. Książeczka zdrowia zawiera wszelkie istotne informacje o Waszym czworonogu i również należy ją zabrać ze sobą na podróż. Są tam przykładowo zawarte dane dotyczące szczepień przeciw wściekliźnie. Dodatkowo może być potrzebna podczas niespodziewanej wizyty u weterynarza.
12. Paszport
Psi paszport jest dokumentem niezbędnym podczas podróżowania za granicę. Łapcie poniżej nasz wpis, który umieściliśmy na Instagramie, w którym znajdziecie najważniejsze informacje związane z tym dokumentem :) Kliknijcie koniecznie w strzałkę, żeby zobaczyć kolejne zdjęcia.
13. Pas samochodowy dla psa
Jeżeli podobnie jak my wybraliście podróż autem z Waszym pupilem warto wyposażyć się w pas bezpieczeństwa. Zapinacie go do klamry w aucie i szelek psiaka (nigdy do obroży). W Polsce nie jest to obligatoryjny element wyposażenia, ponieważ przepisy prawa dotyczące przewożenia psów nie są aż tak dokładnie sprecyzowane. Jednakże interpretacja ich może być na Waszą niekorzyść, jeżeli pupil nie będzie przypięty.
14. Lokalizator
Lokalizator GPS to genialna sprawa, szczególnie w przypadku psów uciekinierów. Jeżeli taki lokalizator przyczepicie do szelek czy obroży swojego psiaka, to na pewno z łatwością namierzycie tego łobuza.


Nasz Łasuch podczas wyjazdów ma przypięty lokalizator z firmy NotiOne w wersji PLUS. Pozwala on na namierzenie psiaka w dowolnym miejscu na ziemi z dokładnością do 2,5m. Działa zarówno w Polsce jak i za granicą (sprawdzone info). No i fajną opcją jest to, że nie trzeba wykupywać abonamentu, więc jest to jednorazowy wydatek. Możemy Wam śmiało polecić notiOne GPS PLUS. Dzięki niemu spokojnie spacerujemy po lesie, górach czy parkach. Mamy pewność, że w razie nieszczęścia będziemy w stanie go szybko namierzyć i odnaleźć.
15. Klatka kennelowa (jeśli z niej korzystacie)
Kennel – jeżeli jeszcze się nie spotkaliście z tą nazwą, to koniecznie zobaczcie nasz poniższy kolarz, na którym dokładnie objaśniliśmy co to jest i na czym polega. My kennela zabieramy ze sobą w każdą podróż. Klatka kennelowa idealnie sprawdziła nam się podczas naszego wyjazdu do Włoch pod namiot. W naszym przenośnym domku był przenośny dom Łasucha. To taki azyl dla psiaka, który dobrze mu się kojarzy. Szczególnie dobra rzecz, gdy Wasz psiak ma przykładowo lęki separacyjne. Jeżeli macie ją wprowadzoną, to w miarę możliwości koniecznie zabierzcie ją ze sobą.
16. Adresówka
Adresówka jest tak bardzo prozaiczną rzeczą, ale jakże pomocną. To mały element, na którym znajdują się dane kontaktowe do Was i w przypadku zgubienia psiaka może Wam pomóc go odnaleźć. Warto się w nią wyposażyć i przyczepić do obroży psa czy szelek – i to nie tylko na wyjazd :).
17. Zabawki/gryzaki
Z psem jak z dzieckiem – trzeba mu zapewnić rozrywkę. Weźcie ze sobą przykładowo szarpaki, z którymi możecie pobawić się z Waszym pupilem. Gryzak stanowi też niezbędny element wyposażenia, ponieważ potrzeb gryzienia jest czymś naturalnym dla psiaków i należy im ją zapewnić. A z plusów dla Was? Macie psiaka na ładnych kilka chwil z głowy :D.
18. Rzecz, którą Wasz psiak zna i lubi
Może to być dosłownie wszystko. Kocyk, legowisko, ulubiona zabawka, poduszka, czy wcześniej opisana klatka kennelowa. Wasz psiak ma się czuć w nowym miejscu bezpiecznie. W naszym przypadku ublubioną rzeczą Łasucha jest czapka z pomponem, którą znalazł w lesie podczas wędrówki na Gubałówkę. Jeżeli ktoś z Was jej szukał – mamy ją! Ale Łasuch raczej nie odda jej po dobroci :D
Mamy nadzieję, że o niczym nie zapomnieliśmy oraz, że wylistowane przez nas rzeczy ułatwią Wam Waszą podróż! Dodatkowo jeżeli dotrwaliście do końca, to znaczy, że faktycznie wybieracie się z pupilem ku przygodzie :) Zatem pragniemy życzyć Wam udanych wakacji, urlopu. Wymarzonego wypoczynku i dobrej zabawy! Dużo głasków dla Waszego psa podróżnika!
A tymczasem: Cześć, narka, Woof!
Comments