Furminator - wyczesywanie psa
- Łapa Świata
- 18 sty 2021
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 cze 2021
Cześć i Łapą!
Sierść na kanapie, pod kanapą, za kanapą, w kanapce, obok stołu i na. Na polarze, na spodniach - WSZĘDZIE. Umaszczenie jakie nasz psiak Łasuch ma każdy widzi... A, że lubimy z Kajtkiem czarne rzeczy, to już inna bajka. Osiwieliśmy przez tego psiaka, na szczęście tylko na ubraniach i rzeczach, a nie głowach :D
Na pomoc przyszła nam moja znajoma z pracy, która poleciła nam zakup Furminatora. Początkowo nie wierzyliśmy w moc sprawczą tego niepozornego urządzenia, ale jakże się myliliśmy :D
W tym poście dowiesz się:
Miłej lektury! ❤

Co to jest Furminator?
Furminator jest to urządzenie do pielęgnacji sierści i usuwania podszerstka. Dzięki czesaniu nim zwierzęcia kilka minut dziennie można utrzymać jego sierć bez kołtunów i splątań. Usuwa on także paprochy oraz zmniejsza linienie. Dodatkowo czesząc swojego pupila Furminatorem dbamy o rozprowadzenie naturalnych olejów po jego skórze i sierści, co oczywiście ma wpływ na jej kondycję. Furminator wyczesuje aż 90% podszerstka.
Co to jest podszerstek?
Podszerstek to nic innego jak warstwa tzw. "puchu". Są to włosy, które znajdują się pod włosami okrywowymi, pełniące rolę płaszcza ochronnego. Zapewniają izolację na ciepło i zimno. Rośnie on tuż przy skórze, jest krótki, gęsty, miękki oraz delikatny. Chroni psiaka przed mikrouszkodzeniami skóry i jest nieprzemakalny. Trzeba go wyczesywać, szczególnie w ogresach intensywnego linienia, tj. na wiosnę i jesień. Czesanie znacznie poprawia ukrwienie skóry, a co za tym idzie bezpośrednio wpływa na jakość rosnącego włosa. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że skołtuniony podszerstek to idealne miejsce dla pcheł czy kleszczy, które nie są porządanymi przez nas lokatorami.
Jak zbudowany jest Furminator?
Furminator składa się z uchwytu, krawędzi czeszącej tj. grzebienia oraz FURejectora.
Uchwyt jest egronomicznie ukształtowany, co sprawia, że jego obsługa jest bardzo wygodna i odbywa się w kontrolowany sposób. Dodatkowo jest wykonany z gumy, więc nie ślizga się w dłoni.
Grzebień którym wyczesuje się psa jest zakrzywiony, bardzo zagęszczony oraz wykonany ze stali nierdzewnej. Wchodzi zatem głęboko w sierść i usuwa podszerstek w delikatny sposób. Dodatkowo można go śmiało myć jak również dezynfekować. Wielkość grzebienia i rozstaw ząbków jest zależny od długości włosa i wagi pupila.
FURejector to nic innego jak przycisk do usuwania włosów z grzebienia. Po jego wciśnięciu wysuwa się gumowy element, który zsuwa wyczesane włosy.
Furminator jest magicznie prosty w użyciu. Korzystanie z urządzenia można porównać do najzwyklejszego czesania szczotką, z tym, że ilość zbieranej sierści jest nieporównywalnie większa.
Jak używać Furminatora?
Aby poprawnie używać Furminatora należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
Naciągnąć delikatnie skórę pupila, która ma zostać wyczesana
Przesuwać urządzenie zgodnie z ułożeniem włosa, krótkimi, energicznymi ruchami
Nie dociskać zbyt mocno urządzenia do ciała pupila
Nie czesać nieustannie jednego miejsca
Furminator można porównać do szczotki groomerskiej, używanej przez profesjonalistów. Jednakże jest on przeznaczony do użytku domowego, więc każdy jest w stanie go użyć, wyczesać porządnie psa i nie zrobić mu przy tym krzywdy.
Na naszym przykładzie wyglądało to następująco. Łasuch wychodząc ze schroniska miał stosunkowo zadbaną sierść jak na możliwości i warunki w jakich żył. Nie myśleliśmy o jakiejś skrupulatniej jej pielęgnacji do czasu aż zaczął linieć i to na potęgę... Białe włosy znajdowały się wszędzie, a każdy ruch psa, otrzepywanie się, czy głaskanie go stanowiło dodatkowe roznoszenie się sierści. Kupowaliśmy szczotkę za szczotką ale to nic nie dawało. Do czasu aż w końcu trafiliśmy na tą właściwą.
Furminator można kupić m.in. w sklepach zoologicznych. Na stronie internetowej znajduje się wykaz placówek,w których dostępne jest to urządzenie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy urządzenie jest oryginalne, weryfikując hologram na opakowaniu,
Pierwszy ruch Furminatorem po ciele Łasucha pokazał ile ten pies ma włosów i ile z nich opuszcza zagrzane lokum na psiowym podszerstku. Końca wyczesywania nie było widać. Kolejne białe kłęby wznosiły się w powietrzu. Nasza rada: nie róbcie tego w domu, chyba, że macie pusty pokój wyłożony kafelkami z ogromnym odciągiem :D

Aktualnie wyczesujemy Łasucha raz/dwa razy w tygodniu. Widać znaczną poprawę w jakości jego sierści, a my możemy na nowo delektować się jedzeniem bez niespodzianek w postaci dodatkowych, niepożądanych składników.
Jak przekonać psa do Furminatora?
Wyczesywanie psa nie jest czymś standardowym i wysoce zrozumiałym przez pupila. W większości przypadków psiak broni się i nie pozwala na ruch szczotką po ciele. Co zatem zrobić w tej sytuacji? Odpowiedź: smaczki!
Pokazanie psu, że Furminator = wyżerka to połowa sukcesu! Należy pupilowi pozytywnie skojarzyć aktywność jaką jest wyczesywanie i widok szczotki zagłady. Najprościej jest to zrobić poprzez nagradzanie psa za dobre zachowanie i przyzwyczajanie go do ruchu szczotką po jego ciele.
Jak to wyglądało na przykładzie naszego Łasucha?
Początkowo, wprowadzając naszemu psiakowi w życie czesanie Furminatorem daliśmy mu chwilę na zapoznanie się z kształtem, zapachem i wyglądem. Rozsypaliśmy mu smaczki, żeby dobrze mu się kojarzył. Podobnie w trakcie czesania, z każdym pociągnięciem urządzenia po ciele dawaliśmy mu przysmaki i chwaliliśmy za dobre zachowanie. Aktualnie Łasuch grzecznie stoi podczas wyczesywania, wyczekując kolejnych pyszności :) Idealnie sprawdzi się tu także pasztet w tubce, dozowany powoli podczas wyczesywania. Psiak skupia się na wylizywaniu, a my mamy moment, żeby pozbyć się nadmiaru sierści. Aktualnie jego nastawienie do Furminatora wygląda następująco: nie przyjaźnią się, ale też nie pałają do siebie nienawiścią.
Przykład filmiku wyczesywania psa z wykorzystaniem Furminatora:
Serdecznie polecamy! Nam urządzenie poleciła inna właścicielka husky'ego, więc czas, żebyśmy my podzielili się tym z Wami. Nie jest to post w żaden sposób sponsorowany. Chcemy Wam udostępnić jak najwięcej informacji, które my dotychczas zebraliśmy (i zbierać będziemy) i które znacznie ułatwiły nam życie z czworonogiem :)
Jeżeli nie wierzycie nam na słowo, koniecznie sprawdźcie filmiki w internecie z procesu wyczesywania psa, a jeżeli nadal nie jesteście w stanie tego pojąć, podobnie jak my nie mogliśmy, to zakupcie sobie to urządzenie i przekonajcie się na własnej...sierści :D
Życzymy powodzenia w walce z linieniem! Bądźmy wyrozumiali dla naszych pupili - my też dziennie tracimy ok. 100 włosów :D
Łapcie 🐾 także link do oficjalnej strony https://www.furminator.net/pl-pl na której znajdziecie więcej informacji!
A tymczasem! Cześć, narka, Woof! :)
Comments