Korona Gór Polski z psem. Biskupia Kopa - 890 m n.p.m. z Jarnołtówka
- Łapa Świata
- 7 cze 2021
- 6 minut(y) czytania
Cześć i Łapą!
Biskupia Kopa z psem! Dokładnie! Jakiś czasu temu rozpoczęliśmy wyzwanie Korona Gór Polski i robimy je z naszym psem u boku! To cudowna sprawa podróżować w ten sposób z czworonogiem. Nasz psiak to prawdziwy górołazik i to właśnie w górach odnajduje się najlepiej. Wśród natury, spokoju i braku miejskiego zgiełku. Więcej naszych przygód związanych z KGP znajdziecie -> o tutaj! :)

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że jeżeli nie macie czworonoga, to i tak zapraszamy do przeczytania wpisu. Może zainspirujecie się i wybierzecie w góry? Bądź jeżeli już chcieliście to zrobić, to wysoce prawdopodobne, że przydadzą Wam się jakieś nasze wskazówki! Natrafiliśmy na nie lada wyzwanie podczas wędrówki szlakiem niebieskim, więc koniecznie sprawdźcie, czy jesteście na to przygotowani! :)
Znajdziecie tu dokładny opis naszej trasy, która w stronę szczytu przebiegała szlakiem żółtym, a następnie czerwonym. Z powrotem zaś spacerowaliśmy wzdłuż granicy polsko-czeskiej szlakiem czerwonym, później żółtym i niebieskim.
Zobaczycie tu także sporo zdjęć z naszej górskiej przygody oraz dowiecie się na jakie przeciwności losu trafiliśmy pod sam koniec trasy.
Poniżej linki do głównych tematów tego wpisu ;)
A więc zaczynajmy!
Biskupia Kopa - informacje
Biskupia Kopa to szczyt należący do Korony Gór Polski, o wysokości 890 m n.p.m. Leży w paśmie Gór Opawskich w Sudetach Wschodnich i znajduje się na granicy Polski i Czech. Na jej szczycie stoi wieża widokowa, która należy do jednych z najstarszych tego typu konstrukcji. Położona jest po czeskiej stronie. Czy można zwiedzić ją z czworonogiem? Dowiecie się w dalszej części naszego wpisu!
Biskupia Kopa szlakiem żółtym z Jarnołtówka

Naszą podróż rozpoczęliśmy w Jarnołtówku, a dokładniej na parkingu pod Biskupią Kopą, mieszczącym się obok Ośrodka konferencyjno-wypoczynkowego Ziemowit przy ul. Jarnołtówek 204. Parking, w zależności od tego gdzie postawicie samochód, jest bezpłatny lub konieczna jest opłata w recepcji ośrodka.
Kawałek za parkingiem, idąc wzdłuż ośrodka Ziemowit wkracza się w Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Prudnik. Drogowskazy prowadzące na Biskupią Kopę wskazują w tym miejscu około dwie godziny wędrówki.

Początkowo spacer szlakiem żółtym przebiega bardzo spokojnie, bez większych różnic wysokości. Maszeruje się wzdłuż zieleni, po szerokiej drodze. Po około godzinie trasa odbija na węższą, leśną ścieżkę i zaczynają się pojawiać widoczne przewyższenia. Tym oto sposobem trasa prowadzi do Schroniska PTTK „Pod Biskupią Kopą”.

W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, że psy są mile widziane w Schronisku PTTK "Pod Biskupią Kopą" i można śmiało z nimi tam przenocować, za dodatkową opłatą. Jeżeli zaś chodzi o kuchnię – polecamy! Zawsze, jak tylko jest okazja, zamawiamy pierogi w schroniskach i śmiało możemy je ocenić na 5+ w Łasuchowej skali. Może serio taką stworzymy? :D Będziemy testerami pierogów w całej polskiej, schroniskowej branży gastronomicznej :D

Po małym popasie wyruszyliśmy szlakiem czerwonym w stronę szczytu. Przebiega on wzdłuż granicy z Czechami. Na Biskupiej Kopie znajduje się wcześniej wspomniana wieża widokowa. Koszt wejścia i podziwiania panoramy to 16 CZK dla dorosłych oraz 8CZK dla dzieci powyżej 6 lat, studentów oraz emerytów. Niestety nie jest to miejsce przeznaczone dla czworonogów, więc pupil nie będzie miał szans podelektować się tą wspaniałą panoramą. Poza wieżą widokową na szczycie mieści się jeszcze mały czeski sklepik, w którym można zakupić przykładowo lody czy jakiś napój.


Zejście z Biskupiej Kopy przez Srebrną Kopę szlakiem czerwonym, żółtym oraz niebieskim
Jak już pewnie zauważyliście zawsze staramy się tak planować trasę, żeby móc zrobić pętlę, tj. wchodzić i schodzić różnymi szlakami. Tym razem obraliśmy tą samą taktykę i nieźle się zdziwiliśmy! Jeżeli planujecie wędrówkę szlakiem niebieskim z czworonogiem, lub z małym dzieckiem, to koniecznie przeczytajcie ten wpis do końca, żebyście nie byli tak samo zaskoczeni jak my :D
A więc początkowe zejście ze szczytu szlakiem czerwonym nie jest łatwe, ale rekompensuje to panorama, jaką można podziwiać podczas wędrówki. Szlak jest odkryty, więc drzewa nie zasłaniają tych magicznych widoków. Niestety zejście należy do dość stromych, więc warto uważać, szczególnie jak spaceruje się z psiakiem u boku, który pod górę robi za wciągarkę, a w dół za ściągarkę.
Maszerując dalej szlakiem czerwonym dotarliśmy na Srebrną Kopę, skąd podążaliśmy dalej w kierunku Zamkowej Góry. Po drodze minęliśmy mały podest, z którego podziwiać można schronisko „Pod Biskupią Kopą”, w którym chwilę wcześniej zrobiliśmy sobie popas oraz klucz programu, czyli Biskupią Kopę, należącą do Korony Gór Polski. Zejście ze Srebrnej Kopy przebiega dość wąskim, stosunkowo stromym szlakiem, więc tutaj również należy uważać.

Wędrówka szlakiem czerwonym przez Srebrną Kopę
Przy Przełęczy pod Zamkową Górą można obrać różne warianty wędrówki. Można podążać dalej szlakiem czerwonym bądź żółtym w kierunku miasta Pokrzywna, gdzie zawraca się na szlak niebieski prowadzący z powrotem w stronę Jarnołtówka, tj. miejsca parkingowego. Jednakże istnieje również możliwość skrócenia sobie wędrówki i odbicia ze szlaku żółtego na drogę dojazdową, która łączy się ze szlakiem niebieskim zdecydowanie szybciej i nie wymaga aż tak dużej pętli. Tą trasę obraliśmy my.
Na poniższym zdjęciu kolorem fioletowym zaznaczyliśmy obraną przez nas trasę

Tak więc na Przełęczy pod Zamkową Górą ze szlaku czerwonego odbiliśmy na szlak żółty, z którego po chwili wędrówki celowo zboczyliśmy, na rzecz skrócenia trasy. Marsz po drodze dojazdowej, niebędącej szlakiem, trwał chwilę. Stromizna oraz ukształtowanie terenu nie pozwala na szybsze połączenie się tras. Koniecznym jest zejście drogą do samego końca i włączenie się na szlak niebieski, którym wraca się w kierunku skąd się przyszło, jednakże poniżej, w dolinie, a nie na wysokości, którą maszerowało się wcześniej.
Szlak niebieski początkowo przebiega leśną ścieżką, następnie zaś przy Kaplicy przy Bystrym Potoku trasa przyjmuje kształt typowo parkowy, spacerowy, wzdłuż rzeki. Nie trwa to jednak długo, ponieważ szlak po chwili, przy Gwarkowej Perci odbija w prawo, w stronę skał.
W tym miejscu natknęliśmy się na nie lada niespodziankę. Otóż na szlaku niebieskim znajduje się nieprzyjazny element trasy dla psów, dzieci czy posiadaczy lęku wysokości – tj. drabina! Nie wiedzieliśmy o tym wcześniej i nie spodziewaliśmy się takich trudności. Jednakże ze względu na konieczność powrotu do samochodu i brak chęci szukania alternatywnej trasy byliśmy zmuszeni pokonać ową trudność.
Tak więc ja wspięłam się po drabinie, zaś Kajtek oraz Łasuch zaliczyli górską wspinaczkę. Tu chcemy zaznaczyć, że Łasuch ma do tego predyspozycje i sam często z własnej woli pakuje się na prawie pionowe ściany i się po nich wspina, wiec mogliśmy sobie na to pozwolić.
Drabina na szlaku niebieskim
Jednakże Wy planując trasę z czworonogiem porządnie przemyślcie sobie ten aspekt i na wszelki wypadek znajdźcie sobie alternatywę. Według map szlaków turystycznych można podążyć wzdłuż Bystrego Potoku, zamiast odbijać na szlak niebieski i następnie włączyć się na szlak żółty prowadzący do miejsca parkingowego za pomocą Drogi Pożarowej 9a. Tam raczej nie powinno być drabin, ale kto wie?
Po pokonaniu przeciwności terenowej znaleźliśmy się na połączeniu szlaku niebieskiego z żółtym i to właśnie ostatnie metry przemierzyliśmy szlakiem żółtym w stronę parkingu.
Informacje o wędrówce:
· Pasmo górskie: Góry Opawskie
· Miejscowość: Jarnołtówek
· Miejsce parkingowe: ul. Jarnołtówek 204, 48-340 Jarnołtówek
· Rodzaj szlaku:
o Podejście:
- żółty (Jarnołtówek -> Schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą”)
- czerwony (Schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą” -> Biskupia Kopa)
o Zejście:
- czerwony (Biskupia Kopa -> Przełęcz pod Zamkową Górą)
- żółty (Przełęcz pod Zamkową Górą -> Droga dojazdowa)
- droga dojazdowa łącząca szlak żółty z niebieskim
- szlak niebieski (Droga dojazdowa -> Rozdroże pod Piekiełkiem)
- szlak żółty (Rozdroże pod Piekiełkiem -> Jarnołtówek)
· Długość trasy: ok. 13 km
· Suma przewyższeń: ok. 950 m
· Możliwość wejścia z psem: PEWNIE, ŻE TAK! Uwaga tylko na drabiny!!! :)
Mapa trasy turystycznej na Biskupią Kopę
Punkty podczas wędrówki na Biskupią Kopę:
Miejsce parkingowe -> Schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą” szlakiem żółtym
Schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą”.
Schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą -> Biskupia Kopa szlakiem czerwonym
Biskupia Kopa -> Srebrna Kopa szlakiem czerwonym
Srebrna Kopa -> Przełęcz pod Zamkową Górą szlakiem czerwonym
Przełęcz pod Zamkową Górą -> rozwidlenie i odbicie na drogę dojazdową szlakiem żółtym
Szlakiem niebieskim, a następnie żółtym -> miejsce parkingowe. Przeszkoda terenowa w postaci drabiny na szlaku niebieskim.

Cała wędrówka zajęła nam 6 godzin, oczywiście wliczając w to przerwy na popas, niuchanie przez Łasucha, zdjęcia na szczycie oraz w trakcie wędrówki, no i oczywiście czas poświęcony na wymyślanie sposobu pokonania niespodziewanego odcinka z drabiną :D
Mamy nadzieję, że nasza przygoda zainspirowała Was do wyjazdu w góry! Biskupia Kopa to piękne i ciekawe miejsce, warte odwiedzenia :) Także koniecznie pakujcie plecak, ubierajcie buty trekkingowe, stosowne szelki dla psiaka i wyruszajcie ku przygodzie! Trzymamy za Was mocno kciuki!
Dodatkowo, jeżeli zwiedzicie na podstawie naszych sugestii któreś z opisywanych przez nas miejsc, to oznaczcie nas na instagramie bądź facebooku-> @lapaswiata. Będzie nam niezmiernie miło Was poznać!
A tymczasem: Cześć, narka, Woof!
Comments