Jagodna - opis wędrówki szlakiem niebieskim - Korona Gór Polski z psem.
- Łapa Świata
- 18 sty 2022
- 4 minut(y) czytania
Cześć i Łapą!
Wybraliśmy się na długi weekend styczniowy do Kotliny Kłodzkiej w celu zdobycia kilku kolejnych szczytów należących do Korony Gór Polski. W stosunkowo niewielkiej od siebie odległości jest ich tam całkiem sporo. Znajduje się tam m.in. Szczeliniec Wielki (najwyższy szczyt Gór Stołowych), Wielka Sowa (Góry Sowie) czy Jagodna którą tutaj opisujemy.
Zatem chcecie dowiedzieć się kilku informacji na temat Jagodnej? Trafiliście idealnie! Weźcie sobie kubek ciepłej kawy lub herbaty i poczytajcie o naszej zimowej przygodzie na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich.
Jagodna- najważniejsze informacje

Jagodna leży w Sudetach Środkowych. To najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. U jej podnóża, na początku szlaków prowadzących na szczyt, mieści się Schronisko PTTK „Jagodna”. Tam m.in. znajdziecie pieczątkę, która jest niezbędna do potwierdzenia wejścia na szczyt dla zdobywców Korony Gór Polski.
Na szczycie Jagodnej znajduje się 23-metrowa wieża widokowa wykonana ze stali i drewna. Wchodzi się na nią za pomocą krętych schodów, a z jej górnego podestu rozpościera się piękna panorama zarówno na polskie jak i czeskie szczyty oraz okolice.
Wieża widokowa Jagodna
Czy można wejść na Jagodną z psem?
Jagodna jest jak najbardziej dostępna dla czworonogów. Bez najmniejszych problemów można wejść na nią z pupilem. Co więcej szlak niebieski, który na nią prowadzi, jest bardzo przyjemny oraz mało skomplikowany. Wędrując nim ma się do pokonania niewielkie przewyższenia i jest on stosunkowo krótki. Można śmiało zajść tam nawet z wózkiem, więc na pewno Wasz psiak (nawet jeżeli dopiero nawet zaczyna swoją górską przygodę), będzie w stanie tam zadreptać na własnych łapkach :).
Jagodna szlakiem niebieskim. Pętla na Jagodną ze Schroniska PTTK pod Jagodną
Miejsce parkingowe
Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy spod Schroniska PTTK pod Jagodną. Jest tam sporo miejsc parkingowych, więc powinniście bezproblemowo znaleźć jakieś dla siebie. Parking przy ulicy jest bezpłatny.
.
Opis wędrówki

Zatem przeszliśmy przez ulicę, postawiliśmy kilka kroków ponpolanie i po chwili znaleźliśmy się na szerokim szlaku biegnącym przez las państwowy – i przejście nim powinno zająć ok. 1,5 h.n
Zatem przeszliśmy przez ulicę, postawiliśmy kilka kroków na polanie i po chwili znaleźliśmy się na szerokim szlaku biegnącym przez las państwowy – Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka.
Jak widać na załączonym obrazku można śmiało wchodzić na jego teren z psem, jednakże musi on być prowadzony na smyczy. Nasz Łasuch zawsze przemieszcza się z nami po szlakach w szelkach i na smyczy i w tym miejscu chcielibyśmy gorąco zachęcić do tego wszystkich posiadaczy czworonogów.
Na szlaku tym spotkaliśmy sporą ilość ludzi, zarówno z psami jak i dzieciakami z sankami czy jabłuszkami. To dość spacerowe miejsce, warte odwiedzenia. My szliśmy tamtędy zimową porą i było naprawdę magicznie. Wszystko otulone białą kołderką, opromienione słońcem – miejsce jak marzenie.

Po około 1,5h baaardzo spokojnej wędrówki dotarliśmy na szczyt. Na nim, jak już wspominaliśmy, mieści się wieża widokowa. Ciekawą sprawą są też ścieżki rowerowe – Pętla Jagodna – którymi przemieszczają się rowerzyści. Właśnie na szczycie mogą rozpocząć oni swój zjazd własnymi ścieżkami, specjalnie do tego przeznaczonymi.

Jak zapewne wiecie z naszych poprzednich wpisów na blogu - rzadko chodzimy po własnych śladach. Lubimy eksplorować, poznawać nowe miejsca za jednym zamachem i nie wracać tą samą drogą. Z Jagodnej zatem podążyliśmy dalej szlakiem niebieskim w stronę szlaku żółtego, a dokładniej miejsca Pod Jagodną, gdzie na wspomniany szlak żółty należy odbić.
Naszym zdaniem szlak niebieski prowadzący od drugiej strony (od Przełęczy nad Porębą) nie jest tak widowiskowy jak ten, którym drepta się od Schroniska PTTK Jagodna. Szło się nim dobrze i spokojnie, jednakże widoki i przewyższenia do pokonania nie były tak przyjemne jak te, którymi my się przemieszczaliśmy w drodze na szczyt.
Nasz Łasuszek w spowolnionej wersji podczas wędrówki. Wygląda na to, że kocha górskie szlaki :).
Pod Jagodną odbiliśmy na szlak żółty i to nim zmierzaliśmy z powrotem w stronę Schroniska. Wędrówka nim zajęła nam około 2h. To również spacer po szerokiej, mało problematycznej drodze.
Dosłownie ostatnie kilkadziesiąt metrów po wyjściu z lasu i dojściu drogą asfaltową w stronę schroniska PTTK Jagodna przemierza się szlakami czerwonym, niebieskim i zielonym.
Cała pętla to około 15 km, gdzie łączna suma przewyższeń stanowi 387 m. Czas według map turystycznych na przejście tej trasy to 4,25h. My idąc naprawdę spokojnie, zatrzymując się na zdjęcia czy popas zrobiliśmy to w niewiele ponad 4h.
Trudności dla psa na szlaku
Naszym zdaniem brak :). W zależności od tego, czy chcecie robić pętlę, czy dostać się na szczyt szlakiem niebieskim ze Schroniska PTTK Jagodna i nim też wrócić, czy podążyć naszymi śladami, to w obu wariantach żadna z tych tras nie powinna przysporzyć Wam i Waszemu pupilowi żadnych kłopotów. Na szlaku spotkaliśmy sporo osób z psami. Szlak jest szeroki, można łatwo się minąć lub sprytnie odwrócić uwagę psiaka, gdy inny zwierzak zmierza ku niemu.
Przybijamy wysoką psią piątkę i polecamy wybranie się tam z psiakiem!
Informacje o wędrówce
Pasmo górskie: Góry Bystrzyckie
Miejscowość: Spalona
Miejsce parkingowe: Spalona 6, 57-500 Spalona
Rodzaj szlaku:
o Podejście:
- niebieski (Schronisko PTTK Jagodna -> Jagodna)
o Zejście:
- niebieski (Jagodna -> Pod Jagodną)
- żółty (Pod Jagodną -> Autostrada Sudecka)
- niebieski (Autostrada Sudecka -> Schronisko PTTK Jagodna)
Długość trasy: ok. 15,1km
Suma przewyższeń: ok. 387 m
Możliwość wejścia z psem: NO PEWNIE! Jagodna to idealny szczyt na rozpoczęcie górołazikowania!
Podsumowanie
Jagodna to bardzo fajne miejsce, nieproblematyczne dla psów, możliwe do zdobycia nawet z maluchem w czterokołowcu napędzanym siłą mięśni jego rodziców (mowa o wózku dla jasności :D).
Z wieży widokowej na szczycie można poobserwować ciekawe panoramy. Na szczycie poza wieżą znajdziecie również krąg ogniskowy i kilka ławek zaś powrót do schroniska zagwarantuje ciepłe i pyszne jedzonko.
Pozdrawiamy cieplutko! A gdybyście się wybrali naszymi śladami – dajcie nam koniecznie znać! Jesteśmy zarówno na Instagramie jak Facebooku jako Łapa Świata :). Do usłyszenia!
A tymczasem: Cześć, narka, Woof!

Comentarios