top of page

Korona Gór Polski z psem. Śnieżnik z psem - 1425 m n.p.m. z Międzygórza

  • Zdjęcie autora: Łapa Świata
    Łapa Świata
  • 29 cze 2021
  • 5 minut(y) czytania

Cześć i Łapą!


Czy można wejść na Śnieżnik z psem? Jakie szczyty Korony Gór Polski można zrobić z psem? W jakie góry można pojechać z psem? Te i wiele więcej pytań zadają sobie osoby, które chcą zacząć podróżowanie z psiakiem, ale nie wiedzą jeszcze jak się za to zabrać. I po to jesteśmy my - Łapa Świata - czyli para z psiakiem, która jest zakochana w górskich wędrówkach oraz podróżach i dzielnie spisuje swoje poczynania na stronie internetowej i publikuje je także w social mediach.

Jeżeli nas jeszcze nie obserwujecie, to koniecznie zajrzyjcie na nasz kanał na Facebook'u czy Instagramie - znajdziecie tam ogrom dodatkowego materiału dotyczącego podróżowania i ogółem życia z czworonogiem ❣🐾 Linki poniżej - wystarczy kliknąć :)






Jeżeli zaś chcecie poczytać o innych górskich przygodach w naszym wykonaniu, to koniecznie sprawdźcie posty z kategorii -> Góry <-. Łasuch zdobył już m.in. Śnieżkę, Skrzyczne, Czupel, Lubomir, Biskupią Kopę oraz wiele więcej innych szczytów nienależących do Korony Gór Polski, ale będących równie pięknymi i wartymi zdobycia! :)


No dobrze, więc jak już wiecie kim jesteśmy i jakie publikujemy treści, to przejdźmy już do sedna sprawy - bo to przecież wpis dotyczący naszej wędrówki na Śnieżnik! Łapcie odnośniki do głównych treści znajdujących się poniżej! Miłego czytania :)



Czy można wejść na Śnieżnik z psem?

Jeżeli opisujemy tą przygodę, to jak zapewne się domyślacie psiaki na Śnieżniku są jak najbardziej mile widziane :). Szczyt ten leży w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym, a parki krajobrazowe charakteryzują się tym, że czworonogi mogą sobie śmiało po nich tuptać i je zwiedzać! Także planując wyjazd w tamtejsze rejony koniecznie spakujcie ze sobą również Waszego pupila.


Śnieżnik - podstawowe informacje

Śnieżnik (1425 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Masywu Snieżnik. Leży w polskich Sudetach. Ze względu na jego imponującą wysokość oraz usytuowanie wśród znacznie niższych gór które go otaczają, stanowi on doskonały punkt widokowy. Ze szczytu możecie zobaczyć m.in. Karkonosze - ze Śnieżką na czele, Góry Bystrzyckie i Orlickie, Zieliniec, pasmo z Małym Śnieżkiem i Trójmorskim Wierchem i wiele, wiele więcej! Widoki są imponujące!

Widoki ze Śnieżnika podziwiane przez Łasucha

Śnieżnik szlakiem czerwonym z Międzygórza


Na Śnieżnik prowadzi wiele zróżnicowanych szlaków. Ich ilość jest imponująca, więc na pewno kiedyś tam wrócimy i zdobędziemy ten szczyt wędrując inną trasą!

Tym razem weszliśmy na Śnieżnik szlakiem czerwonym z Międzygórza.


Jeżeli nas obserwujecie i śledzicie na bieżąco nasze poczynania, to wiecie, że uwielbiamy robić pętle - tym razem nam się nie udało, ze względu na ograniczony czas jaki mogliśmy poświęcić na wejście i zejście na ten szczyt. Tak więc nasza podróż zarówno w górę jak i w dół przebiegała tą samą trasą.


Miejsce parkingowe


Szlak czerwony zaczyna się w Międzygórzu. Jest to dość znana turystyczna miejscowość w tamtych rejonach. Można śmiało rozpocząć tam swoją przygodę, zahaczając o Wodospad Wilczki czy inne atrakcje, jakie oferuje to miasto. My jednak zwiedziliśmy je wcześniej, dnia poprzedniego, więc nie czuliśmy potrzeby wydłużania sobie wędrówki o dodatkowe kilometry.


Samochodem możecie podjechać aż do parkingu, znajdującego się przy szlaku czerwonym. Jest to Parking Leśny, czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu, na którym śmiało możecie zostawić samochód. Jest to "Parking pod Śnieżnikiem"

Podjeżdżając na ten parking skracacie sobie wędrówkę o około 40 minut w jedną stronę w stosunku do tego jak planuje się trasę zgodnie z mapami turystycznymi.


Zostawiamy zatem auto na parkingu i ruszamy w kierunku Śnieżnika. Szlak początkowo prowadzi wzdłuż górskiego potoku. Spaceruje się po praktycznie płaskim terenie w leśnej atmosferze. Po około 30 minutach zaczynają pojawiać się pierwsze widoczne przewyższenia. Szlak biegnie szeroką drogą, która ma charakter serpentyn prowadzących na szczyt.

Woda na szlaku


Dobrą wiadomością jest to, że wzdłuż szlaku znajdują się liczne źródła bieżącej wody. Latem jest to zbawienie dla czworonoga, który sam może sobie zadecydować czy ma ochotę się napoić czy nie, bądź zmoczyć łapki i się ochłodzić.

Liczne źródła wody na szlaku czerwonym

Przeciwności dla psa na szlaku


Szlak czerwony po około godzinie wędrówki spokojnym tempem odbija z szerokiej, dojazdowej drogi na taką typowo leśną. Spaceruje się wzdłuż zalesionego terenu, który czasami się przerzedza i można podziwiać coraz to piękniejsze panoramy.


W tym miejscu chcemy Was przestrzec. Idąc tym odcinkiem trasy napotkacie liczne kamienie po których Wasz pupil będzie musiał wędrować. Więc miejcie na uwadze jego opuszki i umiejętności pokonywania tego typu przeszkód. Poza tym na szlaku znajdują się także liczne głazy, na które psiak będzie musiał wskoczyć i z nich zeskoczyć w drodze powrotnej. Nie jest to bardzo uporczywe i problematyczne, jednakże powinniście o tym wiedzieć i mieć to z tyłu głowy, żeby się niemiło nie zaskoczyć :).


Podobna sytuacja ma miejsce pod sam koniec wędrówki i ataku szczytowego na Śnieżnik. Tam również na szlaku czerwonym znajduje się spora ilość kamieni, które są na odkrytym terenie, a co za tym idzie nagrzewają się od słońca, mają ostre krawędzie itd.


Pragniemy zaznaczyć, że nie są to wyzwania nie do przejścia. Naszym zdaniem nie powinno to stanowić problemu dla większości psiaków. Mijaliśmy sporą ilość czworonogów i każdy dzielnie sobie radził :). Ale chcemy Wam o tym napomknąć, żebyście mieli realny pogląd na sytuację.


Łasuch i jego nieograniczona energia


Schronisko Na Śnieżniku


Ostatnie podejście szlakiem czerwonym w stronę schroniska jest dość strome. To krótki odcinek trasy z dość sporym przewyższeniem. Ale pokonuje się go w dosłownie kilka minut.

Schronisko Na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta jest czynne cały rok. Posiada ono sporo miejsc noclegowych i uwaga - są oni także przyjaźni dla czworonogów! :) Tak więc śmiało możecie tam zawędrować z Waszym pupilem i w razie potrzeby wspólnie przenocować. Jeżeli zaś chodzi o jedzenie - klasycznie skorzystaliśmy ze schroniskowego popasu.


Niestety pierogów tego dnia nie było w ofercie, więc nasza Łasuchowa skala tym razem nie może zostać użyta :D A tak na poważnie - polecamy! Jedzonko przepychota i warte postania w kolejce te kilkanaście minut.


Od schroniska na sam szczyt jest jeszcze kawałek do przejścia. My byliśmy na Śnieżniku na początku czerwca 2021 i w tym okresie odcinek szlaku zielonego między schroniskiem a szczytem był nieczynny ze względu na prace budowlane. Została stworzona celowo trasa alternatywna, tak, by móc nadal bezproblemowo dostać się na szczyt.

Alternatywna trasa na szczyt na czas remontu

Z każdym krokiem stawianym w stronę szczytu korony drzew są coraz niżej, wędrówka zaczyna się po coraz to bardziej odsłoniętym terenie i powoli zaczynają odsłaniać się przepiękne widoki.


Śnieżnik - 1425 m n.p.m.


Śnieżnik to naprawdę malowniczy szczyt ze względu na panoramę która się z niego rozciąga. Ze wszystkich stron możemy podziwiać odległe miejsca, góry, miasta znajdujące się na horyzoncie.

Łasuch na Śnieżniku

Na samym szczycie, podobnie jak przykładowo na Lubomirze czy Rudawcu znajdziecie pojemnik, w którym znajduje się pieczątka. Ta mieszcząca się na Śnieżniku jest stemplem czeskim. Możecie ją śmiało wbić zarówno do książeczki GOT PTTK jak również, a bardziej przede wszystkim do książeczki Korony Gór Polski.


Tak więc klasycznie zrobiliśmy sobie zdjęcie na szczycie i zaczęliśmy schodzić tą samą drogą, którą zdobyliśmy Śnieżnik.

Łapa Świata na Śnieżniku

W tym miejscu pragniemy także zaznaczyć, że Śnieżnik i Śnieżka poza podobną nazwą mają jeszcze jedną cechę wspólną - WIATR. A jak wszyscy wiemy - "Najgorszy jest wiatr, bo jak jest zimno, ale nie ma wiatru, to jest ciepło. Ale jak jest ciepło, ale jest wiatr, to jest zimno." Święta prawda :D Może Was nieźle przewiać, więc pomimo upałów i słoneczka weźcie ze sobą jakieś okrycie wierzchnie :).


Informacje o wędrówce:


  • Pasmo górskie: Masyw Śnieżnika

  • Miejscowość: Międzygórze

  • Miejsce parkingowe: Parking pod Śnieżnikiem

  • Rodzaj szlaku:

o Podejście:

- czerwony (Parking Pod Śnieżnikiem -> Schronisko na Śnieżniku)

- alternatywna droga - remot (Schronisko na Śnieżniku -> Śnieżnik)

o Zejście:

- alternatywna droga - remot (Śnieżnik -> Schronisko na Śnieżniku)

- czerwony (Schronisko na Śnieżniku -> Parking Pod Śnieżnikiem)

  • Długość trasy: ok. 15 km

  • Suma przewyższeń: ok. 800 m

  • Możliwość wejścia z psem: NO OCZYWISTA OCZYWISTOŚĆ! <3


Mapa trasy turystycznej na Śnieżnik


Poniżej mapa naszej wędrówki. Jak już przeczytaliście w poprzedniej części posta- zaczyna się ona na Parkingu pod Śnieżnikiem, tak więc dystnas ulega zmianie w stosunku do poniższego zestawienia. :)


Podsumowanie


Jak zawsze mamy nadzieję, że nasz wpis Wam się podobał i choć trochę zainspirowaliśmy Was do górskich podróży :). Jeżeli tak, ale Śnieżnik jest dla Was zbyt odległym miejscem, śmiało zajrzyjcie do pozostałych naszych postów - jest tego znacznie więcej! Zachęcamy też do zasubskrybowania naszej strony - otrzymacie wtedy powiadomienie o nowym wpisie i nowej przygodzie jaką odbyliśmy my i jaką przeżyć możecie Wy ;)


Pozdrawiamy, życzymy udanych wędrówek i do zobaczenia na szlaku!


A tymczasem: Cześć, narka, Woof! :)

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page