top of page

Wielka Racza z psem - 1236 m n.p.m.

  • Zdjęcie autora: Łapa Świata
    Łapa Świata
  • 21 sty 2021
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 7 cze 2021

Cześć i Łapą!


Nadeszła długo wyczekiwana przez wszystkich zima! Aby w pełni ją wykorzystać wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę w góry, a dokładniej w Beskid Żywiecki w celu zdobycia Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.)

Podobno słynie ona ze wspaniałych widoków na kilka pasm górskich– tej atrakcji jednak nie doświadczyliśmy, gdyż na szczycie złapała nas mała zamieć śnieżna! Ale po kolei!


Łapcie poniżej odnośniki do tesku:

Wielka Racza z psem szlakiem żółtym z Rycerki Górnej


Wpakowaliśmy Łasucha w samochód, nastawiliśmy GPS na Rycerkę Górną i wyruszyliśmy. Z naszego punktu wyjazdowego podróż trwała niecałe 2h. Zbliżając się do celu zauważaliśmy coraz większe ilości śniegu, co niezmiernie nas cieszyło!


Miejsce parkingowe


Auto zaparkowaliśmy na parkingu „Pod Raczą” – bezpłatne miejsce postojowe, obok którego zaczyna się żółty szlak. Można w tym miejscu przykładowo przebrać buty na te typowo górskie, na chwilę odsapnąć po jeździe samochodem, czy po zejściu ze szczytu. Znajduje się tam dość spora wiata, miejsce na ognisko oraz niewielkie pole biwakowe, z którego można śmiało korzystać!

Łapa Świata w drodze na Wielką Raczę

Opis szlaku


Szlak żółty stanowi jedną z wielu możliwości wejścia na szczyt. Należy on do najłatwiejszych i najkrótszych z możliwych. Wybraliśmy go, ponieważ w okresie zimowym dzień jest zdecydowanie krótszy. My zaczynając podejście byliśmy dość opóźnieni (Kajtek jak zawsze miał problem z ruszeniem się z łóżka) i wybierając się na dłuższą wyprawę schodzilibyśmy w półmroku, czego nie chcieliśmy zważywszy na panujące warunki.


Podejście należy do stosunkowo łatwych. Praktycznie przez całą długość szlaku idzie się szeroką drogą, dostosowaną dla samochodów, o niewielkim, jednakże zauważalnym stopniu nachylenia. Szlak żółty cechuje się tym, że prowadzi nieustannie pod górę. Tak więc podczas wędrówki ciężko znaleźć miejsce, które będzie należało do całkowicie wypłaszczonych.

Łasuch podziwiający górską panoramę
Wejście szlakiem żółtym na Wielką Raczę

Dopiero pod koniec wędrówki szlak żółty zbacza z głównej drogi i odbija na wąską ścieżkę między drzewami, prowadzącą już bezpośrednio do Schroniska PTTK na Wielkiej Raczy i szczytu. Odległość tą pokonuje się dosłownie w kilka minut.

Szlak żółty prowadzący do Schroniska PTTK na Wielką Raczę

Wielka Racza - co mozna zobaczyć na szczycie?


Na szczycie znajduje się wymienione wcześniej Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy. Nie skorzystaliśmy jednak z jego usług ze względu na panujące obostrzenia związane z koronawirusem. Rozłożyliśmy karimatę na ośnieżonej ławce znajdującej się obok i rozpoczęliśmy popas. Szybka herbata, buły oraz karma dla psiaka i konieczność dalszej wędrówki -> śnieg nas zasypywał, gdy byliśmy w bezruchu :P.


Udaliśmy się także na sam szczyt, na którym znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się omawiana wcześniej piękna panorama gór. Jednakże jak wspomnieliśmy wcześniej, ze względu na warunki nie zdecydowaliśmy się na nią wchodzić, ponieważ byliśmy w stanie dostrzec jedynie siebie nawzajem. Z maskującym się białym Łasuchem było troszeczkę gorzej :D


Łapa Świata na Wielkiej Raczy

Wielka Racza i Przełęcz Przegibek


Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie pod szczytem i zaczęliśmy schodzić. Mocno dyskutowaliśmy na temat dalszej wędrówki na Przełęcz Przegibek, gdzie prowadzi czerwony szlak. Mając jednak na uwadze brak odpowiedniego sprzętu, Łasucha który raczkuje w tematyce górskiej oraz świadomość wędrówki po ciemku zrezygnowaliśmy i przenieśliśmy ten cel na przyszłość. Na pewno tu wrócimy – po pierwsze nie lubimy niedokończonych i niezrealizowanych planów, po drugie posiadamy książeczki GOT PTTK, więc ten szczyt również musi znaleźć swoje miejsce w naszej ewidencji!


Informacje o trasie


Zeszliśmy na parking tą samą droga, tj. szlakiem żółtym. Całość zajęła nam ok. 4h. Była to bardzo przyjemna i spokojna wędrówka, wręcz spacer. Polecamy każdemu początkującemu górołazikowi (i nie tylko) ową lokalizację. Śmiało można wybrać się tam rodzinnie z dziećmi, a co najważniejsze – z PSAMI ! :)


· Pasmo górskie: Beskid Żywiecki

· Miejscowość: Rycerka Górna Kolonia

· Miejsce parkingowe: Parking „Pod Raczą”

· Rodzaj szlaku: Żółty

· Długość trasy: 12,2 km

· Suma przewyższeń: 626 m

· Możliwość wejścia z psem: JESZCZE JAK!

Mapa trasy turystycznej na Wielką Raczę - szlakiem żółtym z Rycerka Górna, Kolonia


Podsumowanie


Zachęcamy do wybrania się w góry! To trochę oderwanie od rzeczywistości, miejskich aglomeracji, ciągłego pośpiechu i otaczającego zgiełku :) Głowa odpoczywa! Pies również – zaleca się przygody z czworonogiem i eksplorowanie z nim nowych, nieznanych terenów. Wasz psiak będzie Wam wdzięczny! Łasuch początkowo, gdy braliśmy go ze schroniska, niechętnie wchodził do samochodu, wręcz zapierał się wszystkimi łapkami. Aktualnie po komendzie „hop” robi to bez najmniejszego problemu, bo auto kojarzy już mu się dobrze i wie, że jedzie odbyć nową podróż, postawić nowe kroki i odbić swoje łapki w nowym miejscu.

Dwunożna część Łapy Świata pozdrawia z Wielkiej Raczy!

Do zobaczenia na szlaku!


A tymczasem! Cześć, narka, Woof! ;)

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page