Hala Krupowa i Polica z psem szlakiem niebieskim z Suchej Góry - 1 369 m n.p.m.
- Łapa Świata
- 9 gru 2021
- 3 minut(y) czytania
Cześć i Łapą!
Dziś na tapetę bierzemy kolejny ze szczytów należący do jednego z najczęściej odwiedzanych przez nas pasm górskich, tj. Beskidu Żywieckiego. Odwiedziliśmy to pasmo niejednokrotnie, m.in. zdobywając Rysiankę, Rycerzową, czy Wielką Raczę. Opis każdej z tych przygód znajdziecie oczywiście tutaj na naszym blogu (wystarczy kliknąć w dany szczyt), zaś na naszych mediach społecznościowych możecie zerknąć na zapisane przez nas relacje i posty dodane właśnie na ten temat i nie tylko!
Więc po pierwsze chcemy Was zaprosić na naszego Instagrama = @lapaswiata oraz Facebooka = Łapa Świata. Znajdziecie tam jeszcze więcej zdjęć tej białej mordki oraz dużo dodatkowych zdjęć i wskazówek! Po drugie zaś zapraszamy do lektury! Łapcie klasycznie odnośniki do najważniejszych informacji w poniższym wpisie.
Polica – podstawowe informacje
Polica to szczyt o wysokości 1 369 m n.p.m. Nie jest zbyt znana, a jest to spowodowane tym, że sąsiaduje ona z innym, bardzo popularnym szczytem jakim jest Babia Góra. Babia Góra należy do Korony Gór Polski. Jest to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i praktycznie przez cały rok przyciąga masę turystów.
Większość wędrowników wybierająca się na Przełęcz Krowiarki kieruje się zatem na Babią Górę, a nie opisywaną przez nas Policę. Naszym zdaniem jest to ogromna niesprawiedliwość, gdyż szczyt ten jest bardzo przyjemny, mniej uczęszczany, a widoki rozpościerające się podczas wędrówki na niego są równie piękne co ze sławnej Babiej Góry (na którą nota bene nie można wejść z psem od strony polskiej, ze względu na Babiogórski Park Narodowy). Zatem dla wszystkich miłośników psów, spokoju, miłego marszu bez ogromu ludzi na szlaku – polecamy z czystym sumieniem Policę!
Czy można wejść na Policę z psem?
Jak napisaliśmy powyżej – tak, można wejść na Policę z psem. Nie ma tam żadnych zakazów, które nie pozwalałyby na wędrówkę z psim towarzyszem. Zachęcamy się do wybrania tam z psiakiem! Polecamy całym serduchem i przybijamy wysoką psią piątkę!

Polica szlakiem niebieskim z Suchej Góry
Miejsce parkingowe
Parking znajduje się nieopodal wejścia na szlak. Poniżej łapcie interaktywną mapę gogle z zaznaczonym miejscem parkingowym.
Opis wędrówki

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Suchej Górze, wchodząc na szlak niebieski, który jest oznaczony drogowskazem z napisem „Hala Krupowa Szlak ks. Kard. Karola Wojtyły”.
Przebiega on przez las. Wędruje się wąską ścieżką, pokrytą sporą ilością kamieni. Szlak niebieski prowadzi tak drogą leśną wprost na Halę Krupową Schronisko PTTK.
Po około godzinnej wędrówce leśna otoczka zanika i zaczyna się spacer po odkrytym, pięknym terenie, który swoją dzikością i nieokiełznaniem wręcz zachwyca.

Nieopodal schroniska zrobiliśmy sobie krótką przerwę na drugie śniadanie, by za chwilę ruszyć dalej w kierunku szczytu. Od tego momentu poruszamy się szlakiem czerwonym i dojście na szczyt według drogowskazów powinno zająć 45 minut (i tak też było w naszym przypadku).
Klasycznie nie mogliśmy odpuścić sobie zdjęcia na szczycie. Spotkaliśmy tam miłą rodzinę fotografów, która uczyła młodsze pokolenie robienia zdjęć. To urocze, że ludzie dzielą się swoją pasją i przekazują ją z pokolenia na pokolenie. Na ten moment, w naszym przypadku, nam udało się zarazić Łasucha miłością do gór. On za to zaszczepił w nas miłość do jedzenia -> dlatego tyle zasuwamy po górach i koło się samo napędza :D.

Wróciliśmy tą samą drogą, którą zdobyliśmy Policę. Tym razem pętla nie wchodziła w rachubę.
Trudności dla psa na szlaku
Możemy chyba powiedzieć, że brak. Szlak jest przyjemny, niezbyt problematyczny. Trasa jest stosunkowo krótka i spaceruje się większość czasu w lesie, więc latem promienie słoneczne nie potraktują zbyt surowo pupila. Jedyne co, to na szlaku znajduje się sporo kamieni i oczywiście może się zdarzyć, że jakiś będzie mniej lub bardziej ostry i skaleczy łapkę pupila, ale musiałaby być to seria niefortunnych zdarzeń, żeby do tego doszło.
Informacje o wędrówce
Pasmo górskie: Beskid Żywiecki
Miejscowość: Sucha Góra
Miejsce parkingowe: 34-222 Skawica, Polska
Rodzaj szlaku:
o Podejście
- niebieski (Sucha Góra -> Przełęcz Kucałowa)
- czerwony (Przełęcz Kucałowa -> Polica)
o Zejście:
- czerwony (Polica -> Przełęcz Kucałowa)
- niebieski (Przełęcz Kucałowa -> Sucha Góra)
Długość trasy: ok. 10 km
Suma przewyższeń: ok. 700 m
Możliwość wejścia z psem: NO PEWNIE, ŻE TAK! <3
Podsumowanie
Policę odwiedziliśmy, ponieważ wzięliśmy udział w wyzwaniu Zdobywaj Góry, w którym jednym ze szczytów do zdobycia była właśnie ta góra. Lubimy tego typu inicjatywy, ponieważ bez nich najprawdopodobniej nie trafilibyśmy do tego miejsca, bądź zrobilibyśmy to zdecydowanie za późno. Polica to bardzo uroczy, ciekawy i nietrudny szczyt z cudownymi widokami. Wejście na nią nie jest niczym problematycznym, psiaki mogą Wam towarzyszyć bez żadnych konsekwencji, a Wy możecie napawać się górską wędrówką.
Polecamy wszystkim, zarówno początkującym, jak i zaawansowanym górołazikom. To trochę niedocenione miejsce na mapie polskich gór, które jednak warto odwiedzić.
Na koniec jeszcze raz chcemy Was zaprosić na nasze social media i zachęcić Was do obserwowania, lajkowania i komentowania naszych wpisów. Wasz odzew to ogromna motywacja dla nas – wtedy wiemy, że to co robimy ma sens i ktoś na podstawie naszych przygód realizuje swoje!
Pozdrawiamy cieplutko!
A tymczasem: Cześć, narka, Woof!
Commenti