Szczeliniec Wielki zimą z psem. Korona Gór Polski z psem.
- Łapa Świata
- 19 lut 2022
- 5 minut(y) czytania
Cześć i Łapą!
W tym wpisie opiszemy Wam naszą zimową wędrówkę na Szczeliniec Wielki.

Na wstępie chcemy zdradzić Wam , że wielka to jest na pewno ilość stopni, konieczna do pokonania podczas wejścia na ten szczyt. Wyobraźcie sobie takie klasyczne schody na klatce schodowej – przemnóżcie ich ilość przez liczbę pięter i wrzućcie to do potęgi trzeciej :D. Innymi słowy – duuuuuuużo schodów. Zresztą zaraz to zobaczycie na zdjęciach i filmikach zrobionych podczas naszej przygody.
Wybraliśmy się na Szczeliniec Wielki zimą z psem. To połączenie było mieszanką wybuchową i w tym miejscu pragniemy Was przestrzec, że raki zimą to rzecz niezbędna -> poważnie. Oblodzone stopnie i drewniane kładki nie są niczym przyjemnym. Zwłaszcza, gdy podróżujecie z psem na smyczy, który lubi Was pociągnąć i wyprowadzić z równowagi.
Ale kończąc ten krótki wstęp zapraszamy Was na dalszy, bardziej szczegółowy opis naszej wędrówki. Łapcie klasycznie linki do najważniejszych podpunktów poruszonych w tym wpisie. Miłej lektury :)
Szczeliniec Wielki – podstawowe informacje
Szczeliniec Wielki jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, a co za tym idzie zalicza się on do Korony Gór Polski. Jego wysokość wynosi 922 m n.p.m. Ze względu na swoją rzeźbę terenu, utworzone w jego obrębie tarasy widokowe i ciekawe trasy turystyczne jest to często i chętnie odwiedzany szczyt w Sudetach. Na trasie turystycznej można oglądać ciekawe formy skalne, które ze względu na to, że swym wyglądem przypominają ludzi i zwierzęta, noszą nazwy takie jak Wielbłąd czy Fotel Pradziada.
Na szczyt prowadzi kręty szlak, który składa się z aż 665 schodów. Na górze znajduje się Schronisko PTTK na Szczelińcu oraz wejście na Trasę Turystyczną. Można ją przemierzyć z psiakiem, jednak musi on być prowadzony na smyczy. Przebiega ona ruchem jednostronnym, w dół, łącząc się na dole, przy wejściu na szlak żółty.
Labirynt Skalny na Szczelińcu Wielkim zimą. Czy trasa turystyczna na Szczelińcu Wielkim jest otwarta zimą?
Niestety w okresie zimowym Labirynt Skalny na Szczelińcu Wielkim jest oficjalnie nieczynny. Kasa biletowa znajdująca się na tyłach schroniska jest zamknięta, a wejście na trasę turystyczną jest bezpłatne lecz i niewskazane. Oficjalnie można przejść się jedynie do Tarasów Południowych, a następnie zawrócić z powrotem do schroniska i zejść schodami do Karłowa.

Poniżej oficjalny komentarz ze strony naszczelincu.pl
„W okresie zimowym (który na Szczelińcu potrafi trwać od listopada do końca kwietnia) trasa dojściowa do schroniska „Na Szczelińcu” jest otwarta, natomiast trasa po Labiryncie jest oficjalnie zamknięta. Oznacza to, że nie są sprzedawane bilety na trasę, nikt jej nie zabezpiecza i nie przygotowuje do korzystania przez turystów. Wprawdzie wejście nie jest zagrodzone, ale jeżeli ktoś zdecyduje się wejść – robi to na własną odpowiedzialność. Zimowa wersja trasy omija zejście do szczeliny Piekiełko i zamyka schody zejściowe ze Szczelińca. Przebieg trasy w okresie zimowym wygląda więc następująco: Karłów – Schronisko Na Szczelińcu – Tron Liczyrzepy – Afryka – Kwoka – Słoń – Tarasy Południowe – powrót TĄ SAMĄ DROGĄ do schroniska – powrót tymi samymi schodami do Karłowa”.
Czy można wejść na Szczeliniec Wielki z psem? Trudności dla psa na szlaku
Jak już wyżej wspomnieliśmy - jak najbardziej można wejść na Szczeliniec Wielki z psiakiem. Jedynym ograniczeniem jest konieczność prowadzenia pupila na smyczy, co naszym zdaniem powinno odbywać się zawsze na szlakach, nawet gdy nie ma odgórnych nakazów.

Łapcie jednak jedną, naszym zdaniem ważną sugestię – powinniście sobie przekalkulować, czy na pewno Wasz pupil poradzi sobie w takich warunkach. Szlak na górę, w stronę szczytu, prowadzi głównie po schodach, które są wykute w skale, lub stanowią formę metalowych stopni. Dodatkowo na szlaku znajduje się sporo cienkich, drewnianych kładek, a przede wszystkim ścieżka jest bardzo wąska. Mijanie się z drugim psem czy człowiekiem jest bardzo problematyczne i stanowi nie lada wyzwanie. Przechodzi się również wzdłuż wielu formacji skalnych, które stanowią cienkie przejścia i otulają przechodniów ze wszystkich stron.
Tak więc pozostawiamy Wam decyzję o tym, czy takie warunki mogą stanowić ewentualny stres dla Waszego czworonoga i czy chcecie go na niego narażać.
Dodatkowo zimą pamiętajcie o oblodzeniu stopni, co jest dość problematycznym zjawiskiem – warto wziąć ze sobą raki na szlak i ubrać je w razie potrzeby. Jest to istotne szczególnie podczas wędrówki z psem, który będąc trzymanym na smyczy wytrąca właściciela z równowagi.
Szczeliniec Wielki szlakiem żółtym z Karłowa
Miejsce parkingowe

W samym Karłowie jest sporo miejsc parkingowych. Jest to mała wieś, nastawiona typowo na turystykę. W jej obrębie znajduje się popularny Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały. Na pewno znajdziecie tam bezproblemowo parking, który zwykle wymaga opłaty w wysokości 10 zł.
Opis wędrówki
Trasa na Szczeliniec jest magicznie prosta. Należy wejść na szlak, pokonać 665 schodków, kilka drewnianych kładek, poprzeciskać się pomiędzy formami skalnymi i cyk! Jesteście na szczycie! Na pewno się nie zgubicie, gwarantujemy :).
Dojście nie jest problematyczne, idzie się dość przyjemnie, a ilość przewyższeń do pokonania to ok. 170 m. Wychodzi się przy Schronisku PTTK na Szczelińcu, skąd można podziwiać piękne panoramy. Znajdują się tam tarasy widokowe. Za Schroniskiem znajduje się wejście na wcześniej opisywaną trasę turystyczną, która jak już wcześniej wspomnieliśmy jest zamknięta w okresie zimowym. My byliśmy tam na początku stycznia. Szlak był bardzo oblodzony, a dojście do Tronu Liczyrzepy było dość problematyczne. Zawędrowaliśmy jedynie w te rejony, a następnie zawróciliśmy i wróciliśmy tymi samymi ścieżkami. Jeżeli czytacie nasze wpisy, to wiecie, że nie zdarza się nam to często.

Zejście ze Szczelińca Wielkiego z powrotem do Karłowa schodami było sporym wyzwaniem. Ponownie apelujemy –> raki, które kojarzą nam się z wędrówkami typowo wysokogórskimi i dużym zaawansowaniem i skomplikowaniem szlaku, w tym miejscu są również niezbędne. Pamiętajcie o nich wybierając się tam w okresie zimowym.
Informacje o wędrówce
Łapcie tutaj klasycznie najważniejsze informacje zebrane w pigułce dotyczące wędrówki na Szczeliniec Wielki.
Pasmo górskie: Góry Stołowe
Miejscowość: Karłów
Miejsce parkingowe: Karłów 6, 57-350 Karłów
Rodzaj szlaku: o Podejście: - zielony / żółty + zielony (zależy od wskazań map turystycznych) o Zejście: - zielony / żółty + zielony (zależy od wskazań map turystycznych)
Długość trasy: ok. 2,6 km
Suma przewyższeń: ok. 173 m
Możliwość wejścia z psem: Jak najbardziej, tyle, że na smyczy i na własną odpowiedzialność.
Podsumowanie
Z całego serducha polecamy wszystkim wybranie się na Szczeliniec Wielki. To bardzo ciekawa wędrówka, rodem z Narnii! I tu nie ma przypadkowego doboru słów, gdyż jedna z części „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian” była właśnie filmowana w owej scenerii. Polecamy wybrać się tam w okresie letnim, tak, żeby móc skorzystać z wędrówki po Trasie Turystycznej Labirynt Skalny. Na jej drodze znajduje się wiele ciekawych miejsc, które aż szkoda przegapić. My niestety zdobyliśmy Szczeliniec Wielki zimą z psem, ale na pewno wybierzemy się tam ponownie, żeby przespacerować się również po trasie turystycznej.
Podsumowując - trenujcie uda, bo inaczej będą piekły na schodach, i wchodźcie koniecznie na Szczeliniec Wielki. To miejsce warte odwiedzenia! Pozdrawiamy cieplutko i przybijamy wysoką psią piątkę!
A tymczasem: Cześć, narka, Woof!
Comments